Akontácia – Akontácia pri lízingu, výška akontácie

Aktualizované 12. 2. 2020 - Lenka Siváková

V tomto článku si vysvetlíme pojem akontácia. Dozviete sa význam slova akontácia, ako funguje akontácia pri lízingu, aká je výška akontácie a či je poistenie auta ovplyvnené akontáciou.

Muž drží eurobankovky Foto: Pexels

Čo je akontácia

Akontácia je prvá mimoriadna splátka v dohodnutej výške.

Niekedy sa jej hovorí aj nultá splátka. Akontácia vyjadruje určitú percentuálnu časť z ceny vozidla alebo iného tovaru, ktorý kupujete.

Akontácia je vždy splatná ešte pred odovzdaním predmetu lízingu, teda ešte pred tým, ako vám budú odovzdané kľúče od nového vozidla.

Akontácia pri lízingu

Keď si beriete auto na lízing, uzatvoríte zmluvu zväčša medzi dvomi zmluvnými stranami. Na jednej strane ste vy, ako kupca, na druhej strane je lízingová spoločnosť. V zmluve je vyjadrená aj akontácia, teda finančná čiastka, ktorú uhradíte ako prvú mimoriadnu splátku.

Výška akontácie

Výška akontácie sa zväčša vyjadruje ako percento z ceny (10 %, 20 % a podobne).

  • V prípade kúpy automobilu je to percento z ceny vozidla.
  • Pri nákupoch na splátky môže akontácia predstavovať 1. splátku pôžičky na daný tovar.

V princípe platí, že čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým nižšie budú vaše splátky, respektíve sa skráti doba splácania vášho lízingu alebo pôžičky. Naopak, pokiaľ je akontácia v nižšej sume, odrazí sa to na vyšších splátkach, poprípade na dlhšej dobe splácania lízingu či pôžičky.

Akontácia auta nemá vplyv na cenu poistenia auta, či už je to PZP alebo havarijné poistenie. To, že je vaše auto poistené, neznamená, že lízingová spoločnosť zníži vaše splátky, poprípade vám upraví výšku akontácie. Aby ste pri kúpe nového vozidla vynaložili čo najnižšie prostriedky, ušetriť môžete tak, že si uzatvoríte PZP online, čím získate najlacnejšie PZP na trhu.

Ktorá je najlepšia pôžička online?
Pôžičky 2019

Porovnávač

ŠetriSova používa súbory cookies. ViacOK