Dlhopis – dlhový cenný papier
Emitent – subjekt oprávnený vydávať finančné nástroje (napr. dlhopisy)
Istina dlhopisu – nominálna hodnota dlhopisu
Kupón - vyplácaný úrok dlhopisu
Emisný kurz - cena, za ktorú emitent predáva dlhopis pri jeho vydaní
Prospekty cenných papierov - základné dokumenty, ktoré popisujú, aká je cena za dlhopis, úrok, doba splatnosti, výnos atď.
Rating dlhopisov - indikátor dôveryhodnosti spoločnosti a pravdepodobnosti zaplatenia záväzku
Dlhopisy a akcie by mali byť v portfóliu každého aktívneho investora. Sú to rozdielne spôsoby investovania a nesú so sebou rôznu mieru rizika a výnosu. Investovaním do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti a vzniká vám nárok na podiel na zisku. Investovaním do dlhopisov sa stávate veriteľom spoločnosti.
Čo je dlhopis? Dlhopis je cenný papier, na základe ktorého sa dlžník (emitent) zaväzuje platiť veriteľovi (investorovi) pravidelné platby (kupóny) vo vopred dohodnutej výške až do splatnosti dlhopisu.
Spoločnosti poskytujete svoje finančné prostriedky formou nákupu cenného papiera - dlhopisu. Spoločnosť sa tak stáva vašim dlžníkom a zaväzuje sa k vráteniu financií v stanovenom termínu a taktiež k vyplácaniu kupónov, ktoré predstavujú fixný výnos z dlhopisu.
Klesajúce úroky na bežných sporiacich produktoch spopularizovali investovanie do dlhopisov. Dlhopisy môže investor kúpiť v banke alebo prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi.
Investovanie do dlhopisov prináša pomerne nízku mieru rizika, čím sa radí medzi konzervatívne spôsoby investovania. Výhodou investovania do dlhopisov je prevažná stabilita a pomerne istý, vopred určený výnos.
Väčšina dlhopisov má splatnosť v rozmedzí od 2 až do 30 rokov. Vzhľadom na relatívne nízky zisk je vhodné zvoliť si pre investovanie do dlhopisov krátke investičné obdobie 2 až 10 rokov. Na konci tohto obdobia je emitent povinný vyplatiť investorovi nominálnu hodnotu dlhopisu.
Podnikové dlhopisy predstavujú pre podniky alternatívu k bankovým úverom. Podniky ich využívajú na financovanie a rozšírenie svojho podnikania, réžiu, prípadne pokrytie straty. S investovaním do podnikových dlhopisov je spojený vyšší výnos, s ktorým prirodzene prichádza aj vyššie riziko.
NBS nepreveruje bonitu podnikov, ktoré vydávajú podnikové dlhopisy. Toto je úlohou ratingových agentúr, ktoré prideľujú rating na základe pravdepodobnosti splatenia dlhu.
Národná banka Slovenska schvaľuje tzv. prospekty cenných papierov, avšak nekontroluje finančnú situáciu spoločnosti, ktorá dlhopisy vydáva. NBS nekontroluje, či je spoločnosť solventná a schopná svoje záväzky vyplatiť. Nákupom podnikových dlhopisov tak na seba preberáte investičné riziko. Požičiavate svoje peniaze spoločnosti na konkrétny účel. Ten sa môže vydariť a priniesť vám zisk, alebo naopak, o svoje financie môžete prísť.
Pred kúpou podnikového dlhopisu odporúča NBS zodpovedať si nasledujúce otázky: